Mājas kosmētika
Veikalos nopērkamie higiēnas kopšanas un kosmētiskie līdzekļi mūsdienās ir kļuvuši cilvēka organismam parāk nedraudzīgi. Bet ikviens var pats izgatavot visus nepieciešamos produktus mājas apstākļos un tas ir izdarāms ļoti vienkārši.
Pirms sāc gatavot un ikdienā lietot dabīgo mājas kosmētiku, atceries:
- nekad dabīgās ētriskās eļļas nepievieno veikalā nopirktajiem gatavajiem ķermeņa kopšanas līdzeļiem (krēmam, šampūnam, pieniņam utt.) vai kosmētikai. Dabīgās ēteriskās eļļas visus ķīmiskos komponentus, no kā sastāv produkts, “ievilks” organismā.
- vienlaicīgi nelieto dabīgo kosmētiku ar ķīmisko. Ir nepieciešams vismaz 1 stundas intervāls. Piemēram, no rīta pēc pamošanās uzklāji uz sejas dabīgo krēmu, un tikai pēc stundas drīkst likt uz sejas dekoratīvo kosmētiku.
- Visbīstamākie ir tie rūpnieciski ražotie kosmētiskie produkti, kuri sastāv no ķīmijas un dabīgajām ēteriskajām eļļām. (skatīt 1. puktu)
- Produkta iegāde aptiekā negarantē tā 100% dabīgumu. Viss, kas ražots masu patēriņam ar ilgu uzglabāšanas termiņu, vienmēr saturēs ķīmiskas sastāvdaļas un konservantus.
- Ja kosmētiskais produkts satur ūdeni, tad 100% tam ir pievienots konservants, neatkarīgi no tā, ko apgalvo ražotājs vai izplatītājs.
- Ja derīgās lietošanas laiks ir ilgāks par 6 mēnešiem, tad 100% tiek izmantots ķīmiskais konservants.
- Smaržas, kas būs gatavotas no dabīgajām ēteriskajām eļļām ilgi nesaglabās savu aromātu, ja to lietos pa tiešo uz ādas. Ēteriskā eļļa ātri iesūksies organismā. Ja vēlies paildzināt smaržas aromāta klātbūtni, to labāk smidzināt uz drēbēm.
Ziepes
Nepieciešamie materiāli un izejvielas: ziepju bāze, ēteriskās eļļas, silikona formiņa.
Pagatavošana: ziepju bāzi izkausē (bet nedrīkst uzvārīt), pievieno uz 100g ziepju 40 p. ēteriskās eļļas, visu samaisa, masu ielej silikona formiņā un pēc 3-4 stundām ziepes gatavas lietošanai.
Sejas krēms
Nepieciešamie materiāli un izejvielas: krēma bāze, ēteriskās eļļas, burciņa.
Pagatavošana: burciņā iepilina izvēlētās ēteriskās eļļas, labi samaisa. Pievieno krēma bāzi. Atkal visu labi izmaisa. Vēlams pāris stundas uzgaidīt, lai eteriskās eļļas aktivizējas. Krēms gatavs lietošanai. Uz 50ml bāzes nepieciešams 10-20 pilieni ēteriskās eļļas
Kādas ēteriskās eļļas izmantot?
Normālai ādai: itālijas salmene, jasmīns, ilang-ilang, lavanda, vīraks, mandarīns, neroli, pačūlija, roze, rožkoks, santals, elemi
Sausai ādai: benzoīns (stīraks), jasmīns, burkāns, neroli, palmroze, roze, kumelīte
Taukainai ādai: bergamots, ciedrs, laims, citrons, citronzāle, melisa, kadiķis, pelašķis, salvija
Uzmanību! Saulainā laikā vai solārijā nelietot krēmu, kura sastāvā ir citrusu grupas ēteriskās eļļas.
Dezodorants – mitrais rullītis
Nepieciešamie materiāli un izejvielas: dezodoranta bāze (varizmantot želeju), ēteriskās eļļas, pudelīte ar rullīti.
Pagatavošana: speciālajā dezodoranta pudelītē iepilina atlasītās ēteriskās eļļas. Samaisa. Pievieno dezodoranta bāzi. Pudelīti aiztaisa ar rullīti, labi sakrata un ir gatavs lietošanai.
Receptes
Sievietēm
1) uz 50ml bāzes – ēteriskās eļļas: bergamots 2p., citrons 2p., laims 2p., salvija 8p., lavanda 3p., ģerānija 4p., palmroze 4p.
2) uz 50ml bāzes – ēteriskās eļļas: litsea 2p., neroli 2p., vērmele 2p., salvija 8p., lavanda 3p., ģerānija 4p., palmroze 4p.
Vīriešiem
1)uz 50ml bāzes – ēteriskās eļļas: vērmele 2p., litsea 3p., salvija 8p., bergamots 4p., muskatrieksts 4p., pačūlija 4p.
2) uz 50ml bāzes – ēteriskās eļļas: estragons 3p., pačūlija 3p., labdanum 3p., andželika 2p., vetīvers 3p., muskatrieksts 3p., ingvers 1p., kardamons 2p., rūgtais apelsīns 3p., majorāns 1p.
Zobu pasta
Nepieciešamie materiāli un izejvielas: baltie māli 31g, kalcija karbonāts 17.2g, dzeramā soda 1.6g, ūdens 25ml, augu glicerīns 3.5ml, ēteriskās eļļas: citrons 4p., piparmētra 4p., krustnagliņa 3p., apelsīns 3p., dabīgais konservants 20 piles, naža gals biezinātājs ksantānas sveķi, mikrosvari, maisāmais kociņš, burciņa ar vāciņu.
Pagatavošana: burciņā iesver un samaisa visas sausās pulverveidīgās vielas. Atsevišķā trauciņā iepilina atlasītās ēteriskās eļļas, samaisa, pievieno glicerīnu, pievieno konservantu, samaisa. Šķidro maisījumu un ūdeni pievieno pulvera maisījumam. Visu kārtīgi samaisa. Zobu pasta gatava lietošanai.
Ja zobu pasta ar laiku no stāvēšanas apkalst un sabiezē, atliek pievienot dažas piles ūdens un atkal visu samaisīt.
Veļas mazgāšanas pulveris
Nepieciešamie materiāli un izejvielas: kalcinētā soda 125g, veļas ziepes vai organisko ziepju bāzi 200g, vārāmā sāls 120g, borax pulveris 120g, dzeramā soda 125g, dabīgās aromātiskās eļļas vai izolāti (nejaukt ar ēteriskajām eļļām).
P.S. ja vēlies lai pēc mazgāšanas veļa smaržotu, nav nozīmes pievienot ēteriskās eļļas, tās mazgāšanas laikā ātri izskalojas un pēc mazgāšanas veļai nav nekāda aromāta. Šiem noūkiem jāizmanto dabīgie izolāti vai kosmētikas aromāti.
Pagatavošana: visas izejvielas sajauc, pievieno aromātisko vai (-ās) eļļas, iepilda stingri aizskrūvējamā traukā.
Lietošana: lietot 2 ēdamkarotes vienā mazgāšanas reizē.